Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik’te Değişiklik-I

24.02.2021 tarihli ve 31405 (2. mükerrer) sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik’te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (“Değişiklik Yapan Yönetmelik”) uyarınca, Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik’te (“Yönetmelik”) değişiklikler yapıldı.

Yönetmelik’te yapılan değişiklikler aşağıda özetlenmektedir:

  • Madde 3’te yapılan değişiklikler uyarınca finansal olmayan belirli iş ve meslekler tanımı eklendi.
  • Madde 4’te yapılan değişiklik uyarınca kıymetli maden, taş veya mücevher alım satımı ile her türlü deniz, hava ve kara nakil vasıtalarının alım satımına aracılık edenler de yükümlüler kapsamına alındı. Ayrıca, serbest avukatların mevzuat kapsamında yükümlü sayılabilecekleri faaliyetler genişletildi.
  • Madde 5’te yapılan değişiklik uyarınca işlem tutarı ya da birbiriyle bağlantılı birden fazla işlemin toplam tutarına ilişkin kimlik tespiti yükümlülüğü sınırı 20.000 TL’den 75.000 TL’ye yükseltildi. Elektronik transferlerde işlem tutarı sınırı ise 2.000 TL’den 7.500 TL’ye yükseltildi.
  • Diğer önemli değişiklik ise, Yönetmelik’e eklenen m. 6/A uyarınca gerçek kişiler ile sürekli iş ilişkisi kurulmasında müşteri kimliğinin doğrulanması için uzaktan kimlik tespiti yöntemlerinin kullanılması mümkün hale geldi.

Değişiklik Yapan Yönetmelik 01.05.2021 tarihinde yürürlüğe girecek. Değişiklik Yapan Yönetmelik’in tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu makalenin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeksizin veya Erdem & Erdem’in yazılı izni alınmaksızın bu makale kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz veya başka bir suretle yayılamaz. Kaynak gösterilmeksizin veya Erdem & Erdem’in yazılı izni alınmaksızın oluşturulan içerikler takip edilmekte olup, hak ihlalinin tespiti halinde yasal yollara başvurulacaktır.

Diğer İçerikler

Hukuki Gelişmeler
Whitford'dan ABD'nin İran Yaptırımlarının İhlali

Whitford'dan ABD'nin İran Yaptırımlarının İhlali

Diğer 20.08.2020
Hukuki Gelişmeler
Twitter, Pinterest ve Periscope/Scope’a Reklam Verilmesi Yasaklandı

Twitter, Pinterest ve Periscope/Scope’a Reklam Verilmesi Yasaklandı

Diğer 20.01.2021
Hukuki Gelişmeler
Amerika Birleşik Devletleri, Rusya Federasyonu’na Karşı Yaptırım Uygulama Kararı Aldı

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya Federasyonu’na Karşı Yaptırım Uygulama Kararı Aldı

Diğer 22.04.2021

Yaratıcı hukuk çözümleri için iletişime geçin.