Ekvador’a 750 Milyon Dolarlık Yatırım

Yılport Holding Ekvador’un Machala kentindeki Puerto Bolívar Limanı’nın işletme haklarını 750 milyon dolar yatırım yapmak kaydıyla 50 yıllığına devraldı. Limanla ilgili imtiyaz sözleşmesi 8 Ağustos 2016’da yaklaşık bin kişinin katıldığı bir törenle imzalandı. Erdem & Erdem’in Yılport Holding’e hukuk danışmanlığı yaptığı bu proje ile Ekvador’daki en büyük Türk yatırımı hayata geçmiş oldu.

Halihazırda deniz ticareti için kullanılan Puerto Bolivar Limanı, Yılport Holding’in yapacağı yatırımlar ile 2.5 milyon TEU konteyner kapasitesine çıkarılarak, Latin Amerika’nın Pasifik Okyanusu kıyısındaki en büyük ve en gelişmiş konteyner terminali haline gelecek. Bu sayede dünyanın en büyük konteyner gemileri, limana yanaşıp hizmet alabilecek.

Dünyanın 8 ülkesinde 21 terminal operasyonu gerçekleştiren Yılport Holding’in bu projesinde hukuki danışman olarak görev almaktan gurur duyuyoruz. Av. Özgür Kocabaşoğlu liderliğindeki ekibimiz, 2015 yılında kazanılan ihaleye hazırlık aşamasından itibaren, sözleşmenin müzakere ve imzalanma süreçlerini başarıyla yürüttü. Kamu özel sektör işbirliğinin (PPP) etkin ve güncel bir örneğini oluşturan projeye ilişkin ön sözleşme TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ekvador Başkanı Rafael Correa’nın huzurunda Şubat 2016’da imzalanmıştı.