Erdem & Erdem Ebrd Tarafından Sağlanacak 175 Milyon Dolarlık Finansmanda Yda Şirketler Grubunu Temsil Etti

Prof. Dr. Ercüment Erdem ve Ali Sami Er liderliğindeki Erdem & Erdem ekibi Akdeniz kıyısında Marmaris, Fethiye, Kalkan ve Kaş gibi gözde turizm merkezlerine 120’den fazla uçuş noktasıyla hizmet veren ve bölgenin en işlek havalimanı olma özelliğini taşıyan Dalaman Uluslararası Havalimanı’nın yeni iç hatlar terminalinin inşası ve işletilmesi için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve UniCredit Avusturya Bankası tarafından sağlanacak 175 Milyon Dolarlık ortak finansman sürecinde YDA Şirketler Grubunu temsil etti.

YDA Şirketler Grubunun proje kapsamında yaklaşık 1 Milyar Euro tutarında bir yatırım yapması ve finansmanın enerji verimliliği yüksek ve çevreye duyarlı bir terminal ile bağlantı yollarının inşasında kullanılması bekleniyor. Projenin bitiminde, mevcut iç hat yolcu kapasitesinin yılda 3 milyon yolcudan 10 milyon yolcuya yükseleceği tahmin ediliyor.

Dalaman EBRD’nin kamu özel ortaklığı (PPP) yapısı altında finanse ettiği ilk bölgesel havalimanı olma özelliğini taşıyor.

Erdem&Erdem ekibinin lideri Prof. Dr. Ercüment Erdem: “Erdem&Erdem bu stratejik finansmanda YDA Şirketler Grubu’nu temsil etmekten gurur duyuyor. Türkiye’de gittikçe artarak uygulanan PPP projelerinde özel sektörün proje finansmanı süreçlerinde destek veren ve destek vermeye devam eden avukatlarımızın sahip olduğu know-how ve deneyim, YDA Şirketler Grubuna sunduğumuz bu danışmanlık hizmetinin temelini oluşturmuştur.” yorumunda bulundu.

Erdem & Erdem halen YDA Şirketler Grubunun yer aldığı, YDA İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş. ve Inso Sistemi per Le Infrastrutture Sociale S.p.A. konsorsiyumuna, Türk sağlık sektöründe ilk PPP projesi olma niteliği taşıyan Kayseri Entegre Sağlık Kampüsü’nün tasarımı, inşası ve işletilmesini (yan hizmetler) içeren yaklaşık 330 Milyon Euro’luk yatırıma ilişkin yapılandırma ve finansman projesinde de danışmanlık hizmeti vermektedir.