Erdem & Erdem, Ebrd Ve Unicredit Group Tarafından Sağlanacak 260 Milyon Dolarlık Finansmanda Yıldırım Şirketler Grubunu Temsil Etti

Prof. Dr. Ercüment Erdem ve ortak avukat Özgür Kocabaşoğlu liderliğindeki Erdem&Erdem ekibi, Yıldırım Şirketler Grubunu, Kazakistan’ın kuzeybatısındaki Aktobe Bölgesi’nde bulunan Voskhod Krom madeni projesine Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve UniCredit Grup tarafından sağlanacak 260 milyon Dolarlık ortak finansman sürecinde temsil etti.

Yıldırım Şirketler Grubu’na sağlanan finansmanın, Voskhod madeninin yeniden yapılandırılması, verimliliğinin ve rekabet gücünün artırılması, aynı zamanda çevresel ve operasyonel sağlık ve güvenlik standartlarının iyileştirilmesi amacıyla kullanılması öngörülmektedir. Voskhod Krom projesinin, Kazakistan’da ilk kez kullanılacak yeni teknoloji ve uygulamalar neticesinde , madenlerin işletilmesinde reform niteliğinde bir etki yaratması bekleniyor.

Yıldırım Şirketler Grubu, Avrupa, Orta Doğu, Orta Asya, Afrika ve Güney Amerika’da faaliyet gösteren şirketleriyle, madencilik, deniz taşımacılığı, liman işletmeciliği, nakliye, enerji ve kimya alanlarında Türkiye’nin önde gelen yatırımcılarındandır. Yıldırım Şirketler Grubuaynı zamanda dünyanın en büyük krom cevheri ve ferrokrom üreticilerinden ve az sayıdaki yüksek kalite ferrokrom sağlayıcılarından biridir.

Voskhod, EBRD’nin krom sektöründeki ilk yatırımı olma özelliğini taşıyor.

Erdem&Erdem ekibinin liderlerinden Prof. Dr. Ercüment Erdem, projeyle ilgili olarakErdem&Erdem’in , “maden endüstrisindeki uzmanlığı, uluslararası proje finansmanı ve yatırım coğrafyası konusundaki geniş bilgi ve tecrübesinin” bu görevi üstlenmesinde rol oynadığını belirtti.