ICC Kuralları ve Araçları Semineri

Milletlerarası Ticaret Odası Milletlerarası Ticari Uygulamalar Komisyonu (ICC CLP Komisyonu),  28 Eylül 2017 tarihinde Pekin’de Kuntai Royal Hotel’de komisyon toplantısı ve ICC Kuralları ve Araçları: Model Sözleşmeler ve Incoterms Kuralları başlıklı bir seminer gerçekleştirdi.

Erdem & Erdem'in Kurucu ve Kıdemli Ortağı ve ICC CLP Komisyonu Eş Başkanı Prof. Dr. H. Ercüment Erdem,  Çin Uluslararası Ticareti Teşvik Konseyi Genel Sekreteri Yu Jianlong ile birlikte komisyon toplantısının açılış konuşmasını yaptı. Toplantıdan sonra gerçekleştirilen panellerde komisyon üyeleri ICC model sözleşmeleri ve Incoterms Kuralları’nı tartıştı. Prof. Erdem gerçekleştirilen ilk panelde “Esnek Hukuk Kuralları Açısından ICC Model Sözleşmelerinin Önemi” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Sunumunda Prof. Erdem, esnek hukuk kurallarının birer parçası olarak farklı ICC model sözleşmelerinin özelliklerini vurguladı. Buna ek olarak, ICC model sözleşmelerinin belirli bir sektöre değil işleme öncelik verdiğini, B2B işlemleri için tasarlandıklarını, kullanıcı dostu ve dengeli olduklarını vurguladı.