Şişecam ve EBRD’nin Cam Geri Dönüşümünde Yeni İşbirliği

Şişecam ile EBRD arasında imzalanan ve cam geri dönüşümüne önemli katkı sağlaması planlanan iş birliğinın kapsamı, 28 Haziran 2016 Salı günü İstanbul’da düzenlenen imza töreni ve basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu. Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) İmalat ve Hizmet Sektörleri Direktörü Frederic Lucenet’in ev sahipliği yaptığı toplantıya, işbirliği sürecinde projeye hukuki danışmanlık yapan Erdem&Erdem ekibi de katıldı.

Şişecam ve EBRD’nin dünyada bir ilki gerçekleştirdikleri bu proje ve ortaklık kapsamında “Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.” adıyla yeni bir şirket de hayata geçirildi. EBRD’nin %10 pay sahibi olacağı bu şirket sayesinde Türkiye’nin önde gelen cam toplama ve geri dönüşüm firmalarının modernizasyonunun hızlandırılması ve cam geri dönüşümünde kalite ve kapasitenin arttırılması planlanıyor.

Kısıtlı maddi ve teknik imkanlara sahip olan geri dönüşüm firmalarının normal şartlarda, ancak uzun vadede yapabilecekleri yatırımların Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş. tarafından sağlanacak know-how ve teknik destek neticesinde kısa sürede hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Geri dönüşüm sektörüne verilecek bu destekler sonucunda üretimde cam kırığı kullanım oranının bugünkü %19 seviyesinden, önümüzdeki 5 yılda %45 seviyesine çıkarılması bekleniyor. Geri dönüşen cam miktarını 5 yılda 3 katına çıkararak yıllık 435 bin tona ulaşmayı hedefleyen Şişecam Topluluğu elde edilecek enerji tasarrufuyla ülke ekonomisine çok önemli bir katkıda bulunuyor.

Erdem&Erdem, cam geri dönüşümünde bir ilk olan bu işbirliğinin hayata geçirilmesinde hukuki danışman olarak görev almaktan gurur duyuyor. Türkiye’de son yıllarda mihenk taşı olarak tanımlanabilecek birçok yabancı kredi kuruluşu destekli altyapı projesinin gerçekleşmesinde yer alan Erdem&Erdem ekibi, bu süreçte Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş.’nin kurulumu, EBRD ile Şişecam Topluluğu’nun ortaklığıyla EBRD’den sağlanacak kredinin hukuki temelinin oluşturulması ve projeyle ilgili sözleşme ve hukuki metinlerin taraflar arasında müzakere edilmesi süreçlerini yönetti.