Türk Akademisyen ICC Enstitü Ödülü'nü Kazandı

Uluslararası Ticaret Odası (ICC) Enstitüsü'nün 37. Yıllık Toplantısı 1 Aralık 2017'de Paris'te düzenlendi. Toplantının ardından ICC Enstitü Ödül töreninin altıncısı yapıldı. 40 yaş ve altındaki herkese açık olan yarışmada, tahkim de dahil olmak üzere uluslararası ticaret hukuku alanına katkı sağlayan ve yenilik getiren hukuki makaleler onurlandırılmaktadır.

14 ülkeyi temsilen toplam 23 tez 2017 bienal ödülü için yarıştı. ICC Enstitüsünün sekiz üyesinden oluşan uluslararası jüri tüm yarışmacıları inceledi. Adli işlemler ve yatırım tahkimi konulu tezi ile yarışmaya katılan Türk akademisyen Dr. Berk Demirkol 6. ICC Enstitü ödülünü almaya layık görüldü.

Jüri Başkanı, Erdem & Erdem'in Kurucu ve Kıdemli Ortağı Prof. Dr. H. Ercüment Erdem tezi sundu ve şunları söyledi: "6. ICC Enstitü Ödülü’nün dünya çapında adaylardan çok fazla ilgi gördüğünü öğrenmekten büyük mutluluk duydum. Özellikle Sayın Demirkol'un tezi, son derece iyi yapılandırılmış ve üzerinde düşünülmüş olmasının yanı sıra çok güncel bir konu olduğu için göze çarpıyordu. Jüriye göre, bu geniş ve karmaşık konuyu, kapsamlı ve bilimsel bir yaklaşımla ele almış olması onun olgunluğunu ve konuya hakimiyetini gösteriyor.”

Uluslararası bir avukat ve Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden Galatasaray Üniversitesi'nde akademisyen olan Dr. Demirkol, ödülünü € 10.000 ile birlikte aldı.