Avrupa Komisyonu Rekabet Genel Müdürlüğü’nün “Antitröst Kuralları ve Koronavirüs” Başlıklı Yeni Web Sayfası Yayımlandı

Avrupa Komisyonu Rekabet Genel Müdürlüğü (“Rekabet Genel Müdürlüğü”), 30.03.2020 tarihinde Covid-19 salgınına ilişkin politikaları ve antitröst önlemlerini ana hatlarıyla düzenleyen “Antitröst Kuralları ve Koronavirüs” başlıklı yeni web sayfasını yayımladı.

Rekabet Genel Müdürlüğü içinde bulunduğumuz durumun istisnalığını belirterek bu zamanda özellikle bulunması zor olan ürünler ve hizmetlerin herkese sağlanabilmesi açısından şirketlerin birbirleriyle iş birliği yapmasının gerekebileceğini açıkladı. Bu kapsamda “Mevcut Koronavirüs Krizi Sırasında Antitröst Kurallarının Uygulanması Hakkında Ortak Açıklama” (“Açıklama”) yayımladı.

Aynı zamanda teşebbüslerin ve avukatların iş birliklerine ilişkin “gayri resmi rehberlik” isteyebilecekleri  COMP-COVID-ANTITRUST@ec.europa.eu e-posta adresi kullanıma sunuldu.

Buna ek olarak Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği antitröst yasasını ihlal etmek için mevcut durumdan yararlanan şirketleri tespit etmek için ilgili piyasa gelişmelerini yakından ve aktif olarak izlemeye devam edeceklerini duyurdu. Avrupa Komisyonu ayrıca işletmeleri ve vatandaşları, dikkatlerini çekebilecek hâkim durumların kötüye kullanılması da dahil olmak üzere kartelleri ve diğer antitröst ihlallerini bildirmeye teşvik etti.

İlgili web sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Açıklama’nın İngilizce versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.