Yeni Koronavirüs Salgını ile Mücadelede İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürlüğü'nün Yayınları

10.04.2020 tarihinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü (“Müdürlük”), Yeni Koronavirüs (“Covid-19”) Salgını ile Mücadele Kapsamında İş Sağlığı ve Güvenliği Yönünden Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları başlıklı bir kılavuz (“Kılavuz”) yayımladı.

Kılavuz’da işverenlerin, çalışanların, iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin, ortak sağlık ve güvenlik birimlerinin (“OSGB”) ve eğitim kurumlarının Covid-19 ile mücadelede iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı kapsamında almaları gereken önlemlerden detaylıca bahsedilerek, maske ve eldivenler gibi kişisel koruyucu donanımlar ve bu donanımların nasıl kullanılacağı hakkında açıklamalara yer verilir.

Bunun yanında işverenlerin risk değerlendirmelerini ve acil durum planlarını Covid-19 salgınına göre güncellemeleri gerektiği vurgulanarak, işverenlere uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi çalışma modelleri ile çalışma süresini yeniden planlamaları önerilir. İşyerinde Covid-19 hastalığı/şüphesi bulunan çalışanın tespiti ve tespit sonrası neler yapılacağına ilişkin detaylı açıklamalar da Kılavuz içeriğinde yer alır.

Kılavuz’da şantiyeler, yer altı maden işletmeleri, tarım ve hayvancılık işleri, kargo ve teslimat şirketleri, marketler gibi farklı sektörlere ait işyerlerinde alınması gereken önlemlere ilişkin sorulara da cevap verilir.

Kılavuz’un tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Müdürlük ayrıca farklı tarihlerde aşağıda sıralanan belgeleri de yayımladı:

Bu dokümanlar kapsamında ilgili sektörler özelinde dikkat edilmesi gereken hususlar vurgulandı ve Covid-19 salgınından korunmaya yönelik kontrol listelerine yer verildi.