Körfez Ülkeleri Masası

Erdem & Erdem ortaklarından Davalı İşler Lideri Av. Süleyman Sevinç ve Kurumsal İşler Birimi’nde Ortak olarak görev yapan Av. Tuna Çolgar’ın liderliğindeki Körfez Ülkeleri Masası, Basra Körfezi ülkeleri olarak bilinen Bahreyn, Irak, Kuveyt, Umman, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan’da faaliyet gösteren şirketleri temsil eder. Körfez Ülkeleri Masası; müvekkillerine şirket kuruluşu, sınır ötesi ticari işlemler, birleşme ve devralmalar, uluslararası ticari sözleşmeler, proje finansmanı, fikri mülkiyet ve tahkim konularında pratik ticari ve hukuki çözümler sunar. Ayrıca, Körfez Ülkeleri’nde iş yapmayı hedefleyen Türk şirketleri, girişimciler ve yatırımcılara danışmanlık hizmeti sunar.

Erdem & Erdem, Körfez ülkelerindeki yerel avukatlarla güçlü iş ilişkisi içindedir. Türkiye ve Körfez ülkelerindeki ticari hayata, içtihada ve uygulamaya ilişkin derin bilgi birikimi ve pazara vakıflığı sayesinde ekibimiz, Türkiye ve Körfez ülkelerinde aktif şirketlere, uluslararası kalkınma faaliyetlerine ilişkin üst düzey hukuki danışmanlık hizmeti sunar.
Özellikle BAE dünya genelinde en hızlı büyüyen ve farklılaşan ekonomilerden biridir. Enerji dışında özellikle Fintech ve Insurtech, e-para, e-ticaret ve değişken teknolojiler gibi sürekli büyüyen sektörler kadar, konaklama ve eğitim gibi diğer geleneksel temel sektörler de hala ülke ekonomisindeki güçlü konumunu korumaktadır.

Son dönemlerde, Türkiye ve Katar arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler özellikle inşaat, petrol ve türevleri, plastik ve alüminyum ürünler, elektrik ve elektronik donanım, makine ve ekipmanları ve taşıtlar gibi farklı sektörlerde büyük artış gösterdi.

Erdem & Erdem son yıllarda Türkiye ve Körfez Ülkeleri’ndeki yatırımcılar arasında özellikle franchise, dağıtım ve acente ilişkileri kurulması gibi işlemlerde ve yatırımcıların bölgede yasal olarak güvenli yapılar oluşturmasında danışmanlık hizmeti sunmuştur.

Bunlara ek olarak İslami finansman Erdem & Erdem’in güçlü uzmanlık alanlarından biridir. Ekibimiz, Sukuk (faizsiz bono), İslami fonlar ve İslami proje finansmanı mekanizmalarına uygun finansal ürünlerin tasarlanmasında Türkiye’nin önde gelen katılım bankasına danışmanlık hizmeti sunmuştur.

Tecrübeli ekibimiz yeni pazarlar, yatırım imkânları ve yeni stratejiler arayan veya çözüme ulaştırılacak uyuşmazlığı olan şirketlere, uluslararası standartlar ve yerel hukuki kısıtlamalara ilişkin geniş bilgi birikimi ile danışmanlık hizmeti sunmaya hazırdır.