Komisyon Lcd Panel Üreticilerini Fiyat Karteli Nedeniyle Cezalandırdı

Aralık 2010

Avrupa Komisyonu, altı sıvı kristal görüntü birimi (LCD) üreticisini, Avrupa pazarını etkileyen fiyat karteli uygulamaları nedeniyle, toplam 648.925.000 Euro para cezasına çarptırdı[1]. Üreticilerden biri ise, Komisyon’un af programı uyarınca tam bağışıklıktan faydalandırıldı.

Olaylar

Koreli LCD üreticileri Samsung Electronics (Samsung) ve LG Display (LG) ile Tayvanlı LCD üreticileri AU Optronics (AU), Chimei InnoLux Corporation (Chimei), Chunghwa Picture Tubes (Chunghwa) ve HannStar Display Corporation (Hannstar) fiyat tespiti anlaşması yapmışlardır. Teşebbüsler arasındaki anlaşma, fiyat aralıklarının ve taban fiyatların tespitini de içermektedir. Teşebbüsler aralarında, gelecekteki üretim planları, kapasite kullanımları, fiyatlandırma ve diğer ticari şartlar hakkında da bilgi alışverişinde bulunmuşlardır[2].

LCD panelleri, aralarına sıvı kristal enjekte edilmiş alt cam levha ve üst cam levhadan oluşmaktadır ve elektronik cihazlarda ekran olarak kullanılmak üzere bir ışık kaynağının önüne yerleştirilmektedir. LCD panelleri, PC’ler, dizüstü bilgisayarlar ve televizyonlarda, ayrıca cep telefonları, dijital fotoğraf makineleri, portatif aletler ve mp3’ler gibi taşınabilir ekranlar için monitör üretiminde kullanılmaktadırlar.

Soruşturma Bildirimi ve İddianame

Komisyon, 8 Aralık 2006’da, anılan LCD üreticilerine, resmi bilgilendirme talebini iletmiştir. Söz konusu bildirim, kartel anlaşmasına ilişkin soruşturma bilgilerini ve fiyat tespitine ilişkin uygulamaları içermektedir[3].

Tüm hedef LCD paneli üreticilerinin üretim tesisleri AB dışında olduğundan, Komisyon, işbu soruşturma kapsamında AB içerisinde inceleme yapamamıştır. Nitekim teşebbüsler arasındaki toplantılar da, AB dışındaki ülkelerdeki otellerde gerçekleşmiştir. Bununla beraber, Komisyon, ilgili pazarda faaliyet gösteren teşebbüslerden, soruşturmaya tabi tutulan teşebbüsler de dâhil olmak üzere, kartel oluşumunu ortaya koyan belgeleri elde etmeyi başarmıştır. Komisyon, teşebbüslerin “güvenlik ve gizlilik hususlarını gözetmeleri” ve “yazılı iletişimi sınırlandırmaları”na dikkat çeken bir belgeyi de ele geçirmiştir[4].

Söz konusu teşebbüslere, Mayıs 2009’da, taraf oldukları iddia edilen kartel ile Anlaşma’yı ihlal ettiklerini ileri süren bir iddianame gönderilmiştir[5].

Soruşturma, teşebbüslerin rekabet kurallarını bilinçli bir şekilde ihlal ettiklerini açıkça ortaya koymaktadır. Komisyon, şirketlerin toplantılarını ve bu toplantılarda ulaştıkları sonuçları gizlemeye çalıştıklarını da gözlemlemiştir.

Para Cezası ve Af

Komisyon, LCD üreticisi 6 teşebbüs aleyhine, 2001 Ekim ve 2006 Şubat tarihleri arasındaki kartel uygulamaları nedeniyle toplam 648.925.000 Euro para cezasına hükmetmiştir. Para cezasının miktarı belirlenirken, teşebbüslerin AB içindeki satışları, ihlâlin niteliği ve süresi de göz önünde bulundurulmuştur.

Kartelin ispatı için bilgi sağlayan ilk teşebbüs olan Samsung, Komisyon’un af programı çerçevesinde, para cezasından tam bağışık tutulmuştur. LG, AU ve Chunghwa’ya uygulanacak para cezaları da, soruşturma süresince Komisyon’a sağladıkları işbirliği nedeniyle düşürülmüştür.

 


[1] Kartel anlaşmaları, rakipler arasında fiyat tespiti, arzın sınırlandırılması ve/veya pazar paylaşımı amacıyla yapılan gizli ve hukuka aykırı anlaşmalardır. Bu tür anlaşmalar, pek çok türde olabilmekle birlikte, sıklıkla satış fiyatları veya fiyat artışı, satış veya üretim sınırlamaları, ürün veya coğrafi pazar veya müşteri paylaşımı ve ürün veya hizmet satışlarındaki diğer ticari şartlara ilişkin gizli anlaşmalar şeklinde ortaya çıkmaktadır.
[2] Teşebbüsler bu toplantıları “Kristal toplantılar” olarak adlandırmaktadırlar. 4 yıl boyunca Tayvan çeşitli otellerde toplam 60 civarında toplantıda bir araya gelmişlerdir.
[3] AB Anlaşmasının 101. maddesi, fiyat tespiti ve rekabeti kısıtlayıcı diğer uygulamaları yasaklamaktadır.
[4] Komisyon, basın bildirisinde 2002’de başlayan ve 2010 Mayıs ayında tamamlanan DRAM soruşturmasına değinmiştir. Söz konusu karar, hafıza kartı veya bilgisayar ile sunucularda kullanılan DRAM üreticisi 10 teşebbüsün dâhil olduğu bir kartel anlaşmasına ilişkindir. Komisyon, Samsung, Hynix, Infineon, NEC, Hitachi, Mitsubishi, Toshiba, Elpida ve Nanya aleyhine, teşebbüslerin, iddiaları kabul etmesi üzerine yapılan % 10’luk indirim dâhil olmak üzere, toplam 331 273 800 milyon Euro para cezasına hükmedilmiştir. Micron ise, Komisyon’u ilk bilgilendiren olması sebebiyle tam bağışıklıktan faydalandırılmış ve para cezasına çarptırılmamıştır.
[5] İddianame, Komisyon’un ilgili taraflara aleyhlerindeki iddiaları yazılı ve resmi bir şekilde bildirmesini içeren rekabet soruşturması aşamasıdır.