COVID-19 Önlemleri Kapsamında İcra ve İflas Takiplerinin Durdurulması Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı (Karar Sayısı: 2279)

22 Mart 2020 tarih ve 31076 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İcra ve İflas Takiplerinin Durdurulması Hakkında Karar (“Karar”) kapsamında icra ve iflas hukukunda önemli bir geçici düzenleme yapıldı. Yapılan değişiklik aşağıda özetlenmektedir.

COVID-19 salgın hastalığının ülkemizde yayılmasını önlemek amacıyla ülkemizde bir dizi düzenleme yapılmaktadır. Bu düzenlemelerin bir kısmı da salgın süresince adliyelerdeki yoğunluğu azaltmayı ve hak kayıplarının önüne geçilmesini amaçlamaktadır.

Karar uyarınca 22 Mart 2020 tarihinden 30 Nisan 2020 tarihine kadar yurt genelinde yürütülmekte olan tüm icra ve iflas takiplerinin durdurulmasına karar verildi. Bu süre içinde taraf işlemleri veya takip işlemleri yapılamayacak; yeni icra ve iflas takibi alınmayacaktır.

Ayrıca Karar’da ihtiyati haciz kararlarının da söz konusu süre boyunca icra ve infaz edilmeyeceği düzenlendi. Düzenleme ile yalnızca nafaka alacaklarına ilişkin icra takipleri hariç tutuldu.

Ayrıntılı bilgi için ilgili Karar’ın tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.


Bu makalenin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeksizin veya Erdem & Erdem’in yazılı izni alınmaksızın bu makale kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz veya başka bir suretle yayılamaz. Kaynak gösterilmeksizin veya Erdem & Erdem’in yazılı izni alınmaksızın oluşturulan içerikler takip edilmekte olup, hak ihlalinin tespiti halinde yasal yollara başvurulacaktır.

Diğer İçerikler

Covid-19 İçerikleri
COVID-19 Önlemleri Kapsamında İcra ve İflas Takiplerinin Durdurulması Hakkında Adalet Bakanlığı Genelgesi

22 Mart 2020 tarih ve 31076 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İcra ve İflas Takiplerinin Durdurulması Hakkında 2279 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında 30 Nisan 2020 tarihine kadar yurt genelinde yürütülmekte olan tüm icra ve iflas takiplerinin durdurulmasına karar verildi. Bu Kararın uygulamasına yönelik olarak Adalet Bakanlığı İcra İşleri Dairesi Başkanlığı da 24 Mart 2020 tarihli Genelge’yi (“Genelge”) yayımladı.

İcra ve İflas Hukuku 24.03.2020
Covid-19 İçerikleri
COVID-19 Salgını Kapsamında İngiltere Hükümeti İflas Hukukuna İlişkin Tedbirler Açıkladı

28 Mart 2020 tarihinde İngiltere Hükümeti COVID-19 salgını sürecinde işletmeleri desteklemek için iflas hukukunu ilgilendiren yeni düzenlemeler yapılacağını açıkladı.

İcra ve İflas Hukuku 01.04.2020

Yaratıcı hukuk çözümleri için iletişime geçin.