COVID-19 Salgını Kapsamında İngiltere Hükümeti İflas Hukukuna İlişkin Tedbirler Açıkladı

28 Mart 2020 tarihinde İngiltere Hükümeti COVID-19 salgını sürecinde işletmeleri desteklemek için iflas hukukunu ilgilendiren yeni düzenlemeler yapılacağını açıkladı.

En yakın zamanda Parlamento’ya sunulması hedeflenen reformlar; şirket yöneticilerinin hatalı ticaret yapmaktan sorumluluğuna ilişkin hükümlerin geçici olarak askıya alınmasını, şirketlere süre sağlamak için yeni bir yeniden yapılandırma planı uygulanmasını ve borçların ertelenmesini içermektedir.

Tedbirler kapsamında, şirket yöneticilerinin şirketin iflasına sebep olacak şekilde hatalı ticaret yapmaktan doğan şahsi sorumluluğuna (“wrongful trading liability”) ilişkin düzenlemelerin uygulanması ertelendi. Bu bağlamda hatalı ticaretten sorumluluk, şirketin yöneticilerinin, şirketin tasfiyeye girmekten kaçınamayacağını bildikleri takdirde ticarete devam etmesi durumunda ortaya çıkar ve suç teşkil eder. Erteleme ile İngiltere Hükümeti, iflas baskısı olmaksızın şirket yöneticilerinin salgın sürecinde, çalışan ve tedarikçilere ödeme yapmalarını sağlayarak yöneticileri korumayı hedeflemektedir.

Ayrıca düzenlemeler, yeniden yapılandırma sürecindeki işletmeler için geçici bir borç erteleme imkânını da içerecek; bu süre zarfında işletmeler alacaklılar tarafından yönetilemeyecektir. Düzenlemenin temel amacı, yeniden yapılandırma sürecindeki İngiltere şirketlerinin ticarete devam etmelerine yardımcı olmaktır.

İngiltere hükümeti tarafından yeni mevzuatın en yakın fırsatta Parlamentoya sunulacağı ve geçmişe yönelik olarak uygulamaya başlanmasının hedeflendiği belirtildi.

Bu makalenin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeksizin veya Erdem & Erdem’in yazılı izni alınmaksızın bu makale kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz veya başka bir suretle yayılamaz. Kaynak gösterilmeksizin veya Erdem & Erdem’in yazılı izni alınmaksızın oluşturulan içerikler takip edilmekte olup, hak ihlalinin tespiti halinde yasal yollara başvurulacaktır.

Diğer İçerikler

Covid-19 İçerikleri
COVID-19 Önlemleri Kapsamında İcra ve İflas Takiplerinin Durdurulması Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı (Karar Sayısı: 2279)

22 Mart 2020 tarih ve 31076 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İcra ve İflas Takiplerinin Durdurulması Hakkında Karar (“Karar”) kapsamında icra ve iflas hukukunda önemli bir geçici düzenleme yapıldı. Yapılan değişiklik aşağıda özetlenmektedir.

İcra ve İflas Hukuku 23.03.2020
Covid-19 İçerikleri
COVID-19 Önlemleri Kapsamında İcra ve İflas Takiplerinin Durdurulması Hakkında Adalet Bakanlığı Genelgesi

22 Mart 2020 tarih ve 31076 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan İcra ve İflas Takiplerinin Durdurulması Hakkında 2279 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında 30 Nisan 2020 tarihine kadar yurt genelinde yürütülmekte olan tüm icra ve iflas takiplerinin durdurulmasına karar verildi. Bu Kararın uygulamasına yönelik olarak Adalet Bakanlığı İcra İşleri Dairesi Başkanlığı da 24 Mart 2020 tarihli Genelge’yi (“Genelge”) yayımladı.

İcra ve İflas Hukuku 24.03.2020

Yaratıcı hukuk çözümleri için iletişime geçin.