ICC Kobi Eğitimleri: Start-up’lar için Temel Hukuk Bilgileri – Faaliyete Başlamak

Milletlerarası Ticaret Odası (ICC) tarafından Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ) ve yeni kurulan şirketlere yönelik düzenlenen çevrimiçi panel serisi SME LABS kapsamında organize edilen “Start-up’lar için Temel Hukuk Bilgileri: Faaliyete Başlamak” başlıklı 3. ve son panel 29 Haziran 2021 Salı günü gerçekleştirildi.

Panel serisi, Prof. Dr. H. Ercüment Erdem’in liderliğindeki ICC Ticaret Hukuku ve Uygulama Komisyonu’na bağlı, aralarında Erdem & Erdem’in kıdemli avukatlarından Ecem Süsoy Uygun’un da bulunduğu, uzman avukatlardan oluşan özel bir çalışma grubu tarafından hazırlanan "Start-up’lar için ICC Model Sözleşmeleri”ni konu alıyor.

Erdem & Erdem Kurucu ve Kıdemli Ortağı ve ICC Ticaret Hukuku ve Uygulamaları Komisyonu Başkanı Prof Dr. H. Ercüment Erdem’in moderatörlüğünü yürüttüğü panelde BBM Buffa Bortolotti & Mathis partnerleri Fabio Bortolotti ve Silvia Bortolotti ile B2BeeMatch kurucusu Karima-Catherine Goundiam konuk olarak yer aldı.

“ICC Kobi eğitimleri” panel serisinin bu oturumunda ICC Model Sözleşmeleri’nden beş tanesi ele alındı. Panelde, ICC Model Uluslararası Satış Sözleşmesi, ICC Model Distribitörlük Sözleşmesi, ICC Model Acentelik Sözleşmesi, ICC Model Franchise Sözleşmesi ile birlikte ve ICC Model Danışmanlık Sözleşmesi’nin işletmelere nasıl uyarlanabileceği ve bu sözleşmelerin işletmelerin uluslararası anlaşmalarda sunduğu esnek çözümler değerlendirildi.