Avrupa Denetim Otoritelerinin Sürdürülebilir Finansman Yönetmeliği’ne İlişkin Ortak Görüşü

03.07.2024 Orhan Emin Erdem
% 0

Avrupa Bankacılık Otoritesi, Avrupa Sigorta ve Emeklilik Otoritesi ile Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (Avrupa Denetim Otoriteleri) 18.06.2024 tarihinde 2019/2088 sayılı ve 27.11.2019 tarihli Sürdürülebilir Finansman Yönetmeliği’nin (Yönetmelik) değerlendirmesine ilişkin ortak görüş (Görüş) yayınladı.

Avrupa Denetim Otoriteleri, Sürdürülebilir Finansman Yönetmeliği’ni değerlendirerek hem yeşil dönüşümü hem de tüketiciyi korumaya yönelik bir sürdürülebilir finans çerçevesi çizmeyi amaçlamaktadır.

Avrupa Denetim Otoriteleri, finansal ürün kategorilerinin basitleşmesi amacı ile “sürdürülebilir” ve “geçiş” adı taşıyan iki gönüllü sınıflandırma öngörür. Anılan sınıflandırmalar ile yeşil aklamanın önüne geçilmesi ve finansal piyasa katılımcılarının tüketicilerinin ürünlerinin amacını anlaması hedeflenir.

Avrupa Denetim Otoriteleri, Avrupa Komisyonu’na yatırım fonları, hayat sigortası ve emeklilik ürünleri gibi finansal ürünlere not verecek bir sürdürülebilirlik göstergesi kullanılmasını önerir.

Görüş, aşağıdaki alanları da kapsar: 

  • Sürdürülebilir yatırımların tanımında yapılması gereken iyileştirmeler,
  • Yatırımcılara sunulan açıklamalarda yapılması gereken basitleştirmeler,
  • Anılan iki sınıf dışındaki ürünlere ilişkin değerlendirmeler, 
  • Yönetmelik kapsamına girmesi gereken ürünler,
  • Yatırımların insan ve çevre üzerindeki olumsuz etkisinin nasıl iyileştirilebileceğine dair açıklamalar,
  • Yönetmelik’in değerlendirilmesi için politika önerileri ortaya konmadan önce tüketicilerce test edilmesine duyulan ihtiyaç.

Bu makalenin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeksizin veya Erdem & Erdem’in yazılı izni alınmaksızın bu makale kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz veya başka bir suretle yayılamaz. Kaynak gösterilmeksizin veya Erdem & Erdem’in yazılı izni alınmaksızın oluşturulan içerikler takip edilmekte olup, hak ihlalinin tespiti halinde yasal yollara başvurulacaktır.

Diğer İçerikler

Kamuda Yeşil Çimento Kullanımının Teşvikine İlişkin Düzenleme 01.01.2025’te Yürürlüğe Girecek
Hukuki Gelişmeler
Kamuda Yeşil Çimento Kullanımının Teşvikine İlişkin Düzenleme 01.01.2025’te Yürürlüğe Girecek

Kamu İhale Sözleşmelerinde Düşük Karbon Emisyonuna Sahip Yeşil Çimento Kullanımının Yaygınlaştırılmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ) 16.03.2024 tarihli ve 32491 sayılı Resmî Gazete’de yayımlandı. Tebliğ, 01.01.2025 tarihinde yürürlüğe girecek. Tebliğ uyarınca çevresel sürdürülebilirlik ve teknik üstünlükleriyle...

ÇSY ve Sürdürülebilirlik 20.03.2024

Yaratıcı hukuk çözümleri için iletişime geçin.