Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Reformu: Yurt Dışına Veri Aktarımında Yeni Dönem Etkinliği

19.04.2024
% 0

Erdem & Erdem, 17 Nisan 2024 Çarşamba günü, Etik ve İtibar Derneği’nin (TEİD) Kişisel Verilerin Korunması ve Dijital Etik Çalışma Grubu tarafından gerçekleştirilen etkinliğine ev sahipliği yaptı. “Kişisel Verileri Koruma Günü” kapsamında düzenlenen etkinlikte yurt dışına veri aktarımı konusundaki mevcut sorunlar ve 8. Yargı Paketi reformu ile Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda yapılan değişiklikler ele alındı. 

Moderatörlüğünü TEİD Yönetim Kurulu Üyesi ve TEİD Kişisel Verilerin Korunması ve Dijital Etik Çalışma Grubu Lideri Av. Kemal Altuğ Özgün’ün üstlendiği etkinlikte, Erdem & Erdem’den Yönetici Avukat Sevgi Ünsal Özden, yurtdışına kişisel verilerin aktarımındaki mevcut işleyişi ve Kanun’da yapılan yeni düzenlemeleri anlattı. Şişecam Hukuk Müdürü, Av. Aydan Yalçındağ ise kişisel verilerin yurt dışına aktarımında yaşanan sorunları ve bu süreçteki önemli gelişmeleri paylaştı. Yıldırım Holding IK ve Uyum Müdürü Av. Ç. Saba Uğurerkan ise Kanun değişikliğinin Türkiye’deki etkisi ve veri aktarımının global kurallarını değerlendirdi. 

Kişisel verilerin yurt dışına aktarımında sıkça karşılaşılan sorunlar, KVKK’da aktarım özelinde öngörülen yenilikler, Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü uygulamaları ve Haziran 2024’ten sonra şirketleri nelerin beklediğinin etraflıca tartışıldığı etkinlikte TEİD üyeleri ile fikir teatisinde bulunuldu.

Bu makalenin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeksizin veya Erdem & Erdem’in yazılı izni alınmaksızın bu makale kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz veya başka bir suretle yayılamaz. Kaynak gösterilmeksizin veya Erdem & Erdem’in yazılı izni alınmaksızın oluşturulan içerikler takip edilmekte olup, hak ihlalinin tespiti halinde yasal yollara başvurulacaktır.

Diğer İçerikler

Video Konferans: WhatsApp Veri Politikası Değişikliği Işığında Kişisel Veriler Yoluyla Rekabet İhlalleri
Bizden Haberler
Video Konferans: WhatsApp Veri Politikası Değişikliği Işığında Kişisel Veriler Yoluyla Rekabet İhlalleri

Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü (EHAE) tarafından düzenlenen “WhatsApp Veri Politikası Değişikliği Işığında Kişisel Veriler Yoluyla Rekabet İhlalleri” başlıklı video konferans 11 Şubat 2021 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleştirildi...

Kişisel Verilerin Korunması 11.02.2021
Kişisel Verileri Koruma Dergisi’nin 2021 Yılı İlk Sayısı Yayımlandı
Bizden Haberler
Kişisel Verileri Koruma Dergisi’nin 2021 Yılı İlk Sayısı Yayımlandı

Kişisel Verileri Koruma Kurumu tarafından altı ayda bir yayımlanan uluslararası, akademik, açık erişimli ve hakemli “Kişisel Verileri Koruma Dergisi”nin yeni sayısı 23 Haziran 2021 tarihinde yayımlandı...

Kişisel Verilerin Korunması 23.06.2021

Yaratıcı hukuk çözümleri için iletişime geçin.