UEFA Finansal Fair Play Düzenlemeleri

Kasım 2016 Ali Sami Er
% 0

Gün geçtikçe büyüyen futbol ekonomisi, astronomik transfer ücretleri, kulüplerin altyapılarını ihmal etmesi gibi konular sadece bizim değil UEFA’nın da dikkatini çekmiş olacak ki Finansal Fair Play (“FFP”) Kuralları iki yıllık hazırlık süresi sonunda 2014/15 sezonunda uygulanmaya başlandı. Bu sistem ile yapılan incelemede, kulüplerin sırasıyla 2011/12, 2012/13, 2013/14 sezonlarındaki mali tabloları ve borç durumları kontrol edildi. Ülkemizde dört büyüklerin harcamaları da böylelikle UEFA radarına girmiş oldu.

FFP Kuralları

Kısaca, bu incelemelerde göz önüne alınan kriterleri sıralayalım:

Kulüpler değerlendirme periyodunda (yukarıda bahsettiğimiz şekilde üç sezon) kazandıklarından yalnızca beş milyon avro kadar fazlasını harcayabilirler.(“Kabul Edilebilir Sapma Miktarı”)

Ancak; birçok takımın borç batağında olduğunu bilen UEFA, bu sert geçişi yumuşatmak için 2018/19 sezonuna kadar kulüplerin aşamalı olarak denk bütçe oluşturmasını sağlamak üzere bu sapma miktarını koşullu olarak;

 • 2013/14 ve 2014/15 değerlendirme periyotları için 45 milyon avro,
 • 2015/16, 2016/17 ve 2017/18 değerlendirme periyotları için 30 milyon avro olarak belirledi.

Bu sapma miktarlarının kabul edilebilme koşulu ise; miktarın tamamen kulüp hisse sahibi ve/veya ilişkili tarafların katkılarıyla karşılanmasıdır. Kulüp tarafından stadyumlara, eğitim tesislerine, gençlik gelişim programları ve kadın futboluna yapılan yatırımlar ve bu amaçla yapılan harcamalar, aşan tutar hesaplamasında gider olarak gösterilmemektedir.

Böylece;

 • kulüpler gelirlerinden daha fazla harcama yapmayacak ve gelir-giderin eşitlendiği noktayı yakalayacak (Başa Baş Noktası),
 • bütçe açıkları kapanacak (Denk Bütçe),
 • borçlarından kurtulmuş finansal açıdan güçlü kulüpler, astronomik transfer ücretleri ödemek yerine futbolun gelişimine ve sürekliliğine hizmet edecek (Süreklilik)
 • kulüp ve altyapıyı geliştirmek için yapılan ve gider olarak gösterilmeyen harcamalar Denk Bütçe üzerinde herhangi olumsuz etki yaratmayacağı için teşvik edilmiş olacak.

Kuralların İhlali Halinde Yaptırımlar

UEFA, FFP Kuralları’nın uygulanmasını sağlamak amacıyla 2012 yılında Kulüp Finansal Kontrol Komitesi (“CFCB”) adında Soruşturma ve Yargılama olmak üzere iki dairesi bulunan özel bir denetim organı kurdu. Soruşturma Dairesi kulüplerin mali raporları ve borç durumlarını inceler ve gider ve borçlarını azaltmayı taahhüt eden kulüpler ile uzlaşma sözleşmeleri imzalar. Bu önlemler yetersiz kaldığında, ilgili kulüpler Yargılama Dairesine iletilir. Yargılama Dairesi kendisine iletilen dosyada yapacağı incelemeler sonucunda:

 1. a) Uyarı
 2. b) Kınama
 3. c) Para cezası
 4. d) Puan düşürme
 5. e) UEFA müsabakalarından elde edilen gelirlerin alıkonulması
 6. f) UEFA müsabakalarına yeni oyuncuların kaydettirilmesinin yasaklanması
 7. g) Kulübün, UEFA kulüp müsabakaları için A-listesi olarak kaydettirilmiş oyuncuların sosyal haklar giderlerinin toplam masrafına finansal kısıtlamalar konulması dahil UEFA müsabakalarında yer almak üzere kaydettireceği oyuncu sayısının sınırlanması
 8. h) Kulübün sürmekte olan müsabakalardan men edilmesi veya gelecekteki müsabakalara kabul edilmemesi
 9. i) Kulübün kazandığı şampiyonluk (unvan) ya da ödülün geri alınması

cezalarından birini verebilir[1]. Verilen cezalar genellikle vadesi geçmiş borçlar, başa baş noktasının altına düşülerek denk bütçe kuralının ihlali gibi nedenlere dayanmaktadır.

Kamuoyu tarafından FFP’nin büyük takımları caydırıcı nitelikte olmadığı, para cezalarının küçük takımları vurduğu gibi konular sıklıkla eleştirilirken; UEFA ise uzun vadede bu sistemin Avrupa futboluna sağlayacağı yararların büyük olacağını savunuyor.

Ülkemizdeki Durum

Türkiye’den birçok kulüp de FFP kriterlerine uymadıkları için CFCB ile uzlaşma anlaşmaları yaptı. Bu anlaşmalar genellikle 3 yıllık süre için yapılır ve anlaşmalar sayesinde kulüplerin gelişimi takip edilir. Yeni başkan veya yeni yönetim, kulübün gelirini artıracak projeler vb. hususlar göz önüne alınır ve bu değişiklikler eğer kulüp denk bütçesini sağlamak adına ümit vadediyorsa, kulüpler ceza almaktan kurtulabilir. Örneğin Trabzonspor hidroelektrik santral gelirleri sayesinde uzlaşma süresini devam ettirebilmektedir.

Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor gibi takımların aksine, yaptığı anlaşmaya uymayan, giderlerini sürekli olarak artırmaya devam eden Galatasaray para cezasının yanında ayrıca iki yıllık süre içerisinde bir sezon geçerli olmak üzere UEFA turnuvalarından men edildi. Sözü geçen anlaşma Galatasaray ve CFCB arasında 16 Mayıs 2014 tarihinde imzalanmış, Galatasaray’ın gelirlerinde artış olmasına rağmen bütçesini denkleştirememesi üzerine 2 Mart 2016 tarihinde men cezası verilmişti. Dairece alınan her karar Spor Tahkim Mahkemesinde (“CAS”) temyiz edilebilir, ancak Galatasaray’ın başvurusu CAS tarafından reddedildi[2].

FFP Kurallarının Geleceği

Günümüzde, FFP Kuralları hem spor dünyasında hem de ekonomi dünyasında oldukça tartışılıyor. Özellikle bu kuralların rekabeti önleyici etkisi eleştiriliyor. Örneğin; 2013 yılında menajer David Striani ile Manchester City ve Paris Saint-Germain taraftar grupları, FFP Kurallarının, Avrupa Birliği rekabet hukukuna aykırı olduğunu öne sürerek Belçika’da hukuki mücadele başlattı. Davacılar FFP Kuralları yüzünden;

 • kulübe yapılan yatırımların kayıplara uğramamak adına kısıtlanacağı,
 • zaten zengin olan kulüplerin gücünün para cezalarıyla kırılamayacağı,
 • sözleşmeli oyuncu ve transfer sayısında azalma ve oyuncuların maaş seviyesinde düşürücü etki yaratan kuralların rekabeti engelleyeceği,
 • menajerlerin, oyuncuların ücretlerinden ve transfer ücretlerinden aracılık ücreti alma becerisinin etkileneceğini savundu[3].

Belçikalı İlk Derece Mahkemesi, FFP Kurallarının uygulanmasını geçici olarak durdurdu ve dosyanın Avrupa Adalet Divanı’na (“Divan”) taşınmasına karar verdi[4]. UEFA kararı temyiz etti ve Divan, UEFA aleyhine açılan davayı reddederek FFP Kurallarının uygulanmasının devam etmesine karar verdi[5].

Avrupa Komisyonu ve UEFA tarafından 2012’de yayınlanan ortak bildiride FFP kurallarının diğer spor dallarına da yapılacak uyarlamalar ile örnek olabileceği belirtilmişti[6]. Artık, futbol dışında diğer spor dallarına da benzer kurallar getirilerek, kulüplerin denk bütçe sağlaması ve sürekli sportif faaliyetlerde bulunması amaçlanıyor. Bu doğrultuda, Euroleague Tüzüğünde[7] de FFP Kuralları düzenlemeleri yapıldı ve son dönemde, Galatasaray’a basketbol branşında, bu kurallara uymaması sonucunda 1 ay süreyle transfer yasağı getirildi[8].

Sonuç

UEFA’nın getirdiği FFP Kuralları hakkında tartışmalar devam etmekte de olsa, Avrupa Komisyonu, Avrupa Adalet Divanı ve UEFA bu kuralların Avrupa sporunda sürekliliği sağlayacağı konusunda görüş birliğine varmış bulunuyor. Kulüpler CFCB tarafından izlenmekte ve verilen cezalara rağmen kulüplerin izlenmeye devam edilmesi, kuralların ciddiyetini gösteriyor. Özellikle, diğer spor branşlarında da FFP Kurallarına uyum konusunda önemli bir farkındalığın gelişmesiyle beraber Kulüpler artık her açıdan dikkatli yönetilmeli ve bu noktada spora gönül veren yöneticilere büyük iş düşüyor.

[1] Ayrıntılı bilgi için bkz: http://www.uefa.com/community/news/newsid=2064391.html (erişim tarihi: 06.12.2016).

[2] Ayrıntılı bilgi için bkz: http://www.tas-cas.org/fileadmin/user_upload/Media_Release_4492.pdf (erişim tarihi: 06.12.2016).

[3] Ayrıntılı bilgi için bkz: https://www.theguardian.com/football/2013/may/06/agent-legal-threat-uefa-financial-fair-play (erişim tarihi: 06.12.2016).

[4] Ayrıntılı bilgi için bkz: http://www.bbc.com/sport/football/33240826 (erişim tarihi: 06.12.2016).

[5] Ayrıntılı bilgi için bkz: https://www.theguardian.com/football/2015/jul/22/eu-supreme-court-rejects-ffp-challenge-uefa (erişim tarihi: 06.12.2016).

[6] Ayrıntılı bilgi için bkz: http://ec.europa.eu/competition/sectors/sports/joint_statement_en.pdf (erişim tarihi: 06.12.2016).

[7] Ayrıntılı bilgi için bkz: http://www.euroleague.net/rs/79tbcueu9ady8xkb/84bd1f8d-134d-42a0-a8ee-cd688d29aaa2/0d5/filename/2016-17-euroleague-bylaws-book-15-sept-2016.pdf (erişim tarihi: 06.12.2016).

[8] Ayrıntılı bilgi için bkz: http://www.euroleague.net/news/i/7e5mwarnmpewiy7u/euroleague-basketball-finance-panel-opens-adjudicatory-proceeding-against-galatasaray (erişim tarihi: 06.12.2016).

Bu makalenin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeksizin veya Erdem & Erdem’in yazılı izni alınmaksızın bu makale kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz veya başka bir suretle yayılamaz. Kaynak gösterilmeksizin veya Erdem & Erdem’in yazılı izni alınmaksızın oluşturulan içerikler takip edilmekte olup, hak ihlalinin tespiti halinde yasal yollara başvurulacaktır.

Diğer İçerikler

Güncel Hukuki Gelişmeler Aralık 2022
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Aralık 2022

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında 14 Nisan 2022 Tarihinde İmzalanan İktisadi ve Mali İş birliği Anlaşması- Ek Anlaşma’nın Onaylanması Hakkında 23.11.2022 tarihli ve 6416 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı 24.11.2022 tarihli ve 32023 sayılı Resmi Gazete ’de yayımlandı...

Diğer 31.12.2022
Güncel Hukuki Gelişmeler Kasım 2022
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Kasım 2022

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Nijerya Federal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Enerji Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptının Onaylanması Hakkında 19.10.2022 tarihli ve 6238 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı 20.10.2022 tarihli ve 31989 sayılı Resmî Gazete’de yayımlandı...

Diğer 30.11.2022
Güncel Hukuki Gelişmeler Ekim 2022
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Ekim 2022

Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA II) Kapsamında Akdedilen 2015 Yılı Türkiye İçin Yıllık Eylem Programına Ait Finansman Anlaşmasında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Olarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Avrupa Komisyonu Arasında 12.08.2022 ve 31.08.2022 tarihli Mektupların Teatisi Yoluyla İmzalanan...

Diğer 31.10.2022
Güncel Hukuki Gelişmeler Eylül 2022
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Eylül 2022

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı Arasında OECD Ankara Çok Taraflı Vergi Merkezi’nde Çok Taraflı Vergi Programının Uygulanması Hakkında Mutabakat Muhtırasının 1 Ocak 2022 Tarihinden Geçerli Olmak Üzere Onaylanması Hakkında 15.09.2022 tarihli ve...

Diğer 30.09.2022
Güncel Hukuki Gelişmeler Ağustos 2022
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Ağustos 2022

6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51 inci Maddesinin Birinci Fıkrasında Yer Alan Gecikme Zammı Oranının, Her Ay İçin Ayrı Ayrı Uygulanmak Üzere %2,5 Olarak Belirlenmesi Hakkındaki 20.07.2022 tarihli ve 5801 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı 21.07.2022 tarihli ve...

Diğer 31.08.2022
Güncel Hukuki Gelişmeler Temmuz 2022
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Temmuz 2022

Avrupa Birliği Sığınmacı Mali İmkânı İkinci Dönemi (FRIT-II) Kapsamında İşgücü Piyasasına Geçişin Desteklenmesi Projesi’ne İlişkin Olarak Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası Arasında...

Diğer 31.07.2022
Güncel Hukuki Gelişmeler Haziran 2022
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Haziran 2022

2022 Yılı Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşmasının Onaylanması Hakkında 23.05.2022 tarihli ve 5596 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı 24.05.2022 tarihli ve 31845 sayılı Resmî Gazete’de yayımlandı...


Diğer 30.06.2022
Güncel Hukuki Gelişmeler Mayıs 2022
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Mayıs 2022

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Fildişi Sahili Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunmasına İlişkin Anlaşmanın Onaylanması Hakkında 23.04.2022 tarihli ve 5520 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı 24.04.2022 tarihli ve 31819 sayılı Resmî Gazete’de yayımlandı...


Diğer Mayıs 2022
Güncel Hukuki Gelişmeler Nisan 2022
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Mart 2022
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Şubat 2022
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Ocak 2022
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Aralık 2021
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Kasım 2021
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Ekim 2021
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Eylül 2021
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Ağustos 2021
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Temmuz 2021
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Haziran 2021
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Mayıs 2021
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Nisan 2021
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Mart 2021
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Şubat 2021
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Ocak 2021
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Aralık 2020
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Kasım 2020
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Ekim 2020
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Eylül 2020
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Ağustos 2020
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Temmuz 2020
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Mayıs 2020
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Haziran 2020
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Nisan 2020
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Mart 2020
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Ocak 2020
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Şubat 2020
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Aralık 2019
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Kasım 2019
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Ekim 2019
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Eylül 2019
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Ağustos 2019
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Temmuz 2019
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Haziran 2019
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Mayıs 2019
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Nisan 2019
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Mart 2019
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Şubat 2019
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Ocak 2019
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Aralık 2018
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Kasım 2018
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Ekim 2018
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Eylül 2018
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Ağustos 2018
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Temmuz 2018
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Haziran 2018
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Mayıs 2018
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Nisan 2018
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Mart 2018
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Şubat 2018
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Ocak 2018
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Aralık 2017
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Kasım 2017
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Ekim 2017
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Eylül 2017
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Temmuz 2017
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Ağustos 2017
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Haziran 2017
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Mayıs 2017
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Nisan 2017
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Mart 2017
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Ocak 2017
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Şubat 2017
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Kasım 2016
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Aralık 2016
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Eylül 2016
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Ekim 2016
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Temmuz 2016
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Ağustos 2016
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Haziran 2016
Hukuk Postası
Güncel Hukuki Gelişmeler Mayıs 2016
Hukuk Postası
Nişanlanmaya Şekil Şartı Mı Geldi?
Hukuk Postası
Vakıfların İktisadi İşletme İşletmesi
Hukuk Postası
Endüstri 4.0 ve Hukuki Etkileri
Hukuk Postası
Endüstri 4.0 ve Hukuki Etkileri
Diğer Haziran 2017
Türkiye Varlık Fonu
Hukuk Postası
Türkiye Varlık Fonu
Diğer Şubat 2017

Yaratıcı hukuk çözümleri için iletişime geçin.