Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Yayımlandı

24.08.2022 Melis Uslu
% 0

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (Değişiklik Yapan Yönetmelik) 23.08.2022 tarihli ve 31932 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Değişiklik Yapan Yönetmelik ile getirilen önemli yeniliklerden bazıları aşağıda özetlenir:

  • Kısa mesaj aracılığıyla kurulan ve eş zamanlı olarak tamamen ifa edilen abonelik içermeyen katma değerli elektronik haberleşme hizmetlerine ilişkin sözleşmeler kapsam dışında bırakıldı.
  • Aracı hizmet sağlayıcı, “oluşturduğu sistem ile uzaktan iletişim araçlarını kullanmak veya kullandırmak suretiyle satıcı veya sağlayıcı adına mesafeli sözleşme kurulmasına aracılık eden gerçek ve tüzel kişiler” olarak tanımlandı.
  • Platform ise “kamu hizmetlerinin tek noktadan sunulduğu ortak kamu elektronik platformu hariç olmak üzere, aracı hizmet sağlayıcının mesafeli sözleşme kurulmasına aracılık etmek üzere oluşturduğu sistem” olarak tanımlandı.
  • Mesafeli sözleşmenin platform üzerinden kurulması halinde aracı hizmet sağlayıcı, ön bilgilendirmenin yapılmasından satıcı veya sağlayıcı ile birlikte müteselsilen sorumlu tutuldu. Veri girişinin aracı hizmet sağlayıcı tarafından yapıldığı durumlarda, bu hususlardaki eksikliklerden ve verilerin doğruluğundan aracı hizmet sağlayıcının sorumlu olduğu düzenlendi.
  • Cayma hakkına ilişkin olarak çeşitli değişiklikler yapıldı. Buna göre, cayma hakkına ilişkin bildirimin satıcı ve sağlayıcının yanı sıra, aracı hizmet sağlayıcıya da yöneltilebileceği düzenlendi. Aracı hizmet sağlayıcılar bakımından, tüketicilerin cayma beyanını gönderebilmesi için platform üzerinde gerekli sistemi kurma ve cayma beyanlarının kendisine ve satıcı veya sağlayıcıya ulaştığına ilişkin teyit bilgisini tüketiciye derhal iletme yükümlülüğü getirildi.
  • Cayma hakkının kullanılması halinde bedelin tahsiline aracılık eden aracı hizmet sağlayıcılar tahsil edilen ödemelerin tüketiciye iade edilmesinden satıcı ile birlikte müteselsilen sorumlu tutuldu.

Değişiklik Yapan Yönetmelik’in açıklanan hükümleri 01.10.2022 tarihinde yürürlüğe girer.

Bu makalenin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeksizin veya Erdem & Erdem’in yazılı izni alınmaksızın bu makale kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz veya başka bir suretle yayılamaz. Kaynak gösterilmeksizin veya Erdem & Erdem’in yazılı izni alınmaksızın oluşturulan içerikler takip edilmekte olup, hak ihlalinin tespiti halinde yasal yollara başvurulacaktır.

Diğer İçerikler

Ticari Reklam Ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Yayımlandı
Hukuki Gelişmeler
Ticari Reklam Ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Yayımlandı

01.02.2022 tarihli ve 31737 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ticari Reklam Ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (“Değişiklik Yapan Yönetmelik”) uyarınca...

Tüketici Hukuku 02.02.2022

Yaratıcı hukuk çözümleri için iletişime geçin.