Ticari Reklam Ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Yayımlandı

02.02.2022
% 0

01.02.2022 tarihli ve 31737 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ticari Reklam Ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (“Değişiklik Yapan Yönetmelik”) uyarınca, Ticari Reklam Ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği’nde (“Yönetmelik”) değişiklikler yapıldı.

Değişiklik Yapan Yönetmelik ile getirilen önemli değişiklikler aşağıda özetlenir:

  • Reklamların hastaların tedavi öncesi ve sonrasına ait ifade ya da görüntüler içeremeyeceğine ilişkin düzenleme kaldırıldı.
  • Tüketicinin satın alma davranışı ve diğer kişisel verileri analiz edilerek sunulan kişiselleştirilmiş fiyatlara ilişkin yeni bir düzenleme getirildi.
  • İndirimli satış reklamları için indirimden önceki satış fiyatının tespitine ilişkin esaslar düzenlendi. 
  • Bağlı kredi ile satışa sunulan bir mal veya hizmetin belirtildiği reklamlarda, krediye ilişkin koşullara reklamda veya farklı bir bağlantıda yer verilmesi gerektiği düzenlendi.
  • Biyosidal ürünler, reklama ilişkin özel düzenlemesi bulunan mal ve hizmetler arasına eklendi.
  • İnternet ortamında satışa sunulan mal veya hizmetlere ilişkin sıralamanın hangi ölçütler dikkate alınarak oluşturulduğuna ilişkin bilgi verilmesi ile sponsorluk ve benzeri anlaşmalara dayanılarak gösterilen sıralama sonuçlarında reklam ibaresine yer verilmesi zorunlu kılındı.
  • Tüketici değerlendirmeleri ve tüketici şikayetlerinin yayınlanmasına ilişkin esaslar belirlendi. Bu kapsamda, tüketici değerlendirmelerinin sadece ilgili mal veya hizmeti satın alanlar tarafından yapılmasına izin verildi. Ek olarak, bir mal veya hizmetin satışını artırmak amacıyla doğru olmayan değerlendirmelerin yapılmasına ya da mal veya hizmeti onaylayan ifadelerin kullanılmasına yönelik anlaşma yapılması yasaklandı.

Değişiklik Yapan Yönetmelik 01.03.2022 tarihinde yürürlüğe girer.

İlgili Yönetmelik’in tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu makalenin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeksizin veya Erdem & Erdem’in yazılı izni alınmaksızın bu makale kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz veya başka bir suretle yayılamaz. Kaynak gösterilmeksizin veya Erdem & Erdem’in yazılı izni alınmaksızın oluşturulan içerikler takip edilmekte olup, hak ihlalinin tespiti halinde yasal yollara başvurulacaktır.

Diğer İçerikler

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Yayımlandı
Hukuki Gelişmeler
Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Yayımlandı

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik (Değişiklik Yapan Yönetmelik) 23.08.2022 tarihli ve 31932 sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı...

Tüketici Hukuku 24.08.2022

Yaratıcı hukuk çözümleri için iletişime geçin.