Borçlanma Aracı Sahipleri Kurulu Tebliği Yayımlandı

% 0

11 Eylül 2020 tarihli ve 31241 sayılı Resmi Gazete’de II-31/A.1 sayılı Borçlanma Aracı Sahipleri Kurulu Tebliği (“Tebliğ”) yayımlanarak yürürlüğe girdi. Tebliğ uyarınca Borçlanma Aracı Sahipleri Kurulu (“BASK”), ihraççının yönetim kurulunun veya borçlanma aracı sahiplerinin talebi üzerine, Tebliğ’de belirtilen konularda karar almak amacıyla toplanan kurul olarak tanımlanır.

Tebliğ nezdinde Tertip BASK ve Genel BASK olarak bir ayrım yapılmıştır. Tertip BASK, ihraççının herhangi bir tertip borçlanma aracı sahiplerinden oluşur ve ilgili araçlara ilişkin Tebliğ’de veya ilgili belgelerde belirtilen konularda yatırımcıların yatırım kararlarını etkileyebilecek değişikliklerin karara bağlanması amacıyla talep üzerine toplanır. Genel BASK ise anılan Tertip BASK kararına katılmayan ve bu karardan olumsuz etkilenebilecek diğer tertip borçlanma aracı sahiplerinden oluşur.

Tebliğ m. 4 (Borçlanma Aracı Sahipleri Kurulu) uyarınca borçlanma araçlarına ilişkin belgelerde yatırımcıların yatırım kararını etkileyebilecek nitelikteki değişikliklerin yapılabilmesi için Tertip BASK kararı alınması gerekir. Tertip BASK’ta alınan kararın, kendi haklarını olumsuz etkilediğini düşünen diğer borçlanma aracı sahipleri Genel BASK toplantısı yapabilir ve belirtilen nisaplar ile Tertip BASK kararını reddedebilir. Bu halde ilgili Tertip BASK kararı yürürlüğe girmez.

Tebliğ, yurtdışında ihraç edilen borçlanma araçlarına uygulanmaz.

Tebliğ’in tam metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Bu makalenin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeksizin veya Erdem & Erdem’in yazılı izni alınmaksızın bu makale kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz veya başka bir suretle yayılamaz. Kaynak gösterilmeksizin veya Erdem & Erdem’in yazılı izni alınmaksızın oluşturulan içerikler takip edilmekte olup, hak ihlalinin tespiti halinde yasal yollara başvurulacaktır.

Diğer İçerikler

Hukuki Gelişmeler
Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun Teklifi

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun Teklifi

Borçlar Hukuku 25.05.2021

Yaratıcı hukuk çözümleri için iletişime geçin.