Değişen E-Ticaret Mevzuatına Uyum Rehberi

10.03.2023

Yazarlar: Av. Ecem Süsoy Uygun, Av. Nil Zeren Özdemir, Av. Merve Demirkaya

Değişen E-Ticaret Mevzuatına Uyum Rehberi
% 0

İnternet teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin hızı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pek çok sektörün işleyişini ve tüketici alışkanlıklarını etkiledi. Tüketicilerin, internet üzerinden alışveriş yapma alışkanlıklarındaki artış ve hızla büyüyen e-ticaret platformları e-ticaretin işleyişini kısa sürede değiştirdi. Tüm bu gelişmeler ışığında, e-ticaretin büyüme hızı ve geçirdiği bu hızlı dönüşüm göz önünde bulundurulduğunda e-ticaret faaliyetlerinin yeniden düzenlenmesi ve sektördeki oyuncuların faaliyetlerinin yakından denetlenmesi amacıyla e-ticaret mevzuatı önemli ölçüde değişikliğe uğradı.

2014 yılında kabul edilen 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun (E-ticaret Kanunu veya Kanun) Temmuz 2022’de değişikliğe uğradı. Ardından Aralık 2022’de Elektronik Ticaret Aracı Hizmet Sağlayıcı ve Elektronik Ticaret Hizmet Sağlayıcılar Hakkında Yönetmelik (E-ticaret Yönetmeliği veya Yönetmelik) yayımlandı. Bazı hükümleri farklı tarihlerde yürürlüğe girecek olmakla birlikte, 1 Ocak 2023 itibariyle yürürlüğe giren yeni düzenlemeler ile e-ticaret sektöründeki aktörlere önemli yükümlülükler öngörüldü. Yeni düzenlemeler ile e-ticarette haksız ticari uygulamada bulunulması açıkça yasaklandı. e-Ticaret hizmet sağlayıcı ve e-ticaret aracı hizmet sağlayıcılar ölçeklerine göre sınıflandırıldı ve bunların sorumlulukları belirlendi. Belirli ölçekteki e-ticaret oyuncularına lisans alma yükümlülüğü getirildi. Özellikle de e-ticarette haksız rekabetin önlenmesi ve rekabeti bozucu uygulamaların önüne geçilmesi amacıyla önemli kısıtlamalar getirildi.

Her bir e-ticaret oyuncusu için ayrı ayrı yükümlülükler getiren yeni e-ticaret mevzuatına uyum, özenli ve hassas bir süreç gerektirmektedir. Bu süreçte, Erdem & Erdem olarak yerli ve yabancı e-ticaret oyuncularına, sektördeki faaliyetlerini yeni e-ticaret mevzuatına uyumlu şekilde sürdürmeleri için hukuki destek sunuyor ve bu konuda oluşabilecek tüm sorulara yanıt bulmayı amaçlıyoruz.

Bu doğrultuda hazırladığımız Değişen E-Ticaret Mevzuatına Uyum Rehberi'ni sizlere sunmaktan mutluluk duyarız.

Bu makalenin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeksizin veya Erdem & Erdem’in yazılı izni alınmaksızın bu makale kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz veya başka bir suretle yayılamaz. Kaynak gösterilmeksizin veya Erdem & Erdem’in yazılı izni alınmaksızın oluşturulan içerikler takip edilmekte olup, hak ihlalinin tespiti halinde yasal yollara başvurulacaktır.

Diğer İçerikler

Start-uplar ve Girişim Sermayesi Yatırımları 2023 Ocak-Haziran Raporu
Yayınlar
Start-uplar ve Girişim Sermayesi Yatırımları 2023 Ocak-Haziran Raporu

Yazarlar: Av. Ecem Süsoy Uygun, Av. Hazel Coşkun Baylan, Av. Yağmur Zeytinkaya Öztürk, Av. Defne Pırıldar, Av. Melis Uslu

Ticaret Hukuku 10.07.2023
Start-uplar ve Girişim Sermayesi Yatırımları 2022 Temmuz-Aralık Raporu
Yayınlar
Start-uplar ve Girişim Sermayesi Yatırımları 2022 Temmuz-Aralık Raporu

Yazarlar: Av. Ecem Süsoy Uygun, Av. Hazel Coşkun Baylan, Av. Defne Pırıldar, Av. Yağmur Zeytinkaya Öztürk

Ticaret Hukuku 18.01.2023
Start-uplar ve Girişim Sermayesi Yatırımları 2022 Ocak-Haziran Raporu
Yayınlar
Start-uplar ve Girişim Sermayesi Yatırımları 2022 Ocak-Haziran Raporu

Yazarlar: Av. Ecem Süsoy Uygun, Av. Hazel Coşkun Baylan, Av. Defne Yıldırım, Av. Yağmur Zeytinkaya Öztürk

Ticaret Hukuku 06.07.2022

Yaratıcı hukuk çözümleri için iletişime geçin.