Anayasa Mahkemesi, Maden İşletmeciliği Kapsamında Taşkömürü Havzasındaki Taşınmaz Mallarda Meydana Gelen Zararın Tazminine İlişkin Hükmü İptal Etti

19.09.2023 Batuhan Bağlar
% 0

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 22.06.2023 tarihli ve 2023/117 E., 2023/121 K. sayılı kararı (Karar) 15.09.2023 tarihli ve 32310 sayılı Resmî Gazete’de yayımlandı. AYM, Taşkömürü Havzasındaki Taşınmaz Malların İktisabına Dair Kanun (Kanun) 3. maddesinin 1. fıkrasının bir bölümünün iptaline karar verdi.

  • Karar ile Kanun’un 3. maddesinin 1. fıkrasında yer alan “…maden işletmeciliği sebebiyle meydana gelen zararlardan dolayı bir hak ve tazminat talep edemezler.” hükmü iptal edildi.
  • Söz konusu hüküm, taşkömürü havzasında bulunup zilyetleri adına tescil edilen taşınmazların maliklerinin maden işletmeciliği sebebiyle meydana gelen zararlardan dolayı bir hak ve tazminat talep edemeyeceklerini düzenlemekte, bu kişilerin mülklerinde madencilik faaliyeti sebebiyle oluşan zararların tazmini talebiyle dava açabilmelerini önlemektedir.
  • Taşkömürü havzasında yer alan taşınmazlarda maden işletmeciliği kapsamında meydana gelen zararlardan dolayı tazminat yollarının kapatılması, mülkiyet hakkının ihlali ve ona bağlı olarak etkin başvuru hakkının ihlali anlamına geldiği gerekçesiyle AYM tarafından söz konusu hüküm iptal edildi.  

Bu makalenin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilmeksizin veya Erdem & Erdem’in yazılı izni alınmaksızın bu makale kullanılamaz, çoğaltılamaz, kopyalanamaz, yayımlanamaz, dağıtılamaz veya başka bir suretle yayılamaz. Kaynak gösterilmeksizin veya Erdem & Erdem’in yazılı izni alınmaksızın oluşturulan içerikler takip edilmekte olup, hak ihlalinin tespiti halinde yasal yollara başvurulacaktır.

Diğer İçerikler

Yaratıcı hukuk çözümleri için iletişime geçin.