Ortak ve Kurumsal İşler Lideri

Özgür Kocabaşoğlu

Birim Banka ve Finans, Birleşme ve Devralmalar
Diller Türkçe, İngilizce, Fransızca
Özgür Kocabaşoğlu
Özgeçmiş
Hizmet Alanları
Yer Aldığı Projeler
Eğitim
Yayınlar
Üyelikler
Referanslar

Özgeçmiş

Özgür Kocabaşoğlu, Erdem & Erdem Ortak Avukatlık Bürosu’nda Ortak ve Kurumsal İşler Lideri’dir. Ulusal ve uluslararası karmaşık birleşme ve devralmalar, yapılandırma, bankacılık, sermaye piyasaları işlemleri, kurumsal işler ve kurumsal finansman alanlarında yaklaşık 20 yıllık tecrübeye sahiptir.

Enerji, madencilik, ulaştırma, limanlar, havaalanları, inşaat, finans, perakende ve gayrimenkul gibi çeşitli sektörlerde ve birçok yabancı ülkeyi kapsayan uluslararası işlemlerde kapsamlı deneyime sahiptir.

Özgür Kocabaşoğlu, kamu-özel ortaklığı (PPP), yap-işlet-devret ve yap-işlet modelleri ile ticari bankalar, kurumsal işletmeler ve kamu kuruluşları ile özel şirketlere ilişkin sınır ötesi karmaşık finansal işlemlere odaklanmaktadır.

Avrupa, Latin Amerika, Rusya, BDT ülkeleri, Afrika ve Asya gibi geniş bir coğrafyada birleşme ve devralmaları yöneten Kocabaşoğlu, ayrıca düzenli olarak sermaye piyasaları ve özelleştirmelerde danışmanlık yapmaktadır.

Hizmet Alanları

Banka ve Finans Hukuku
Banka ve Finans Hukuku
Krediler, tahvil, para ve teminatları konu alan geniş bir hukuk alanıdır.
Birleşme ve Devralmalar
Birleşme ve Devralmalar
İki veya daha fazla şirketin birleşmesi ile bir şirketin diğerini satın alması işlemleridir.
Fikri Mülkiyet
Fikri Mülkiyet
İş sırları ve patentler gibi soyut mülklerin aidiyet ve kullanım haklarının korunmasıdır.
Havacılık Hukuku
Havacılık Hukuku
Hava yolu ile gerçekleşen tüm ticari faaliyetleri ele alan bir hukuk alanıdır.
Kamu Özel İşbirlikleri (KÖİ)
Kamu Özel İşbirlikleri (KÖİ)
Kamu idareleri ile özel sektör arasında gerçekleştirilen bir tür finansman modelidir.
Kişisel Verilerin Korunması
Kişisel Verilerin Korunması
Kişisel hak ve özgürlükleri temel alarak kişilere ait özel bilgilerin mahremiyetini koruma altına alır.
Kurumsal Danışmanlık
Kurumsal Danışmanlık
Kuruluştan tasfiyeye kadar bir şirketin yaşam döngüsünün tüm aşamalarını kapsar.
Özelleştirmeler
Özelleştirmeler
Kamuya ait kuruluş ve hizmetlerin özel sektöre devri ile ekonomik verimliliği amaçlar.
Proje Finansmanı
Proje Finansmanı
Projenin potansiyel nakit akışına odaklanan, özel bir finansman türüdür.
Sermaye Piyasası İşlemleri
Sermaye Piyasası İşlemleri
Fon sahipleri ile fon arayanların arasında çeşitli yatırım araçları ile gerçekleşen işlemlerdir.
Start-uplar ve Girişim Yatırımları
Start-uplar ve Girişim Yatırımları
Girişim sermayesiyle fonlanan şirketler ve sponsorlarının faaliyetlerini ele alır.
Uluslararası Ticari İşlemler
Uluslararası Ticari İşlemler
Ülkeler arası hukuk sistemlerini dikkate alan, uluslararası karmaşık ticari iş ve işlemlerdir.
Devamını Gör

Yer Aldığı Projeler

Birleşme ve Devralmalar
Banka ve Finans
Özelleştirmeler
Kurumsal Danışmanlık
Kamu Özel Ortaklıkları (PPP)
 • Türk bir şirket tarafından Portekiz’e yapılan en büyük yatırım olduğu gibi, 2015 yılında Avrupa’da gerçekleşmiş en büyük yatırımlardan biri olan Portekiz’de yedi, İspanya’da iki ve Peru’da bir konteyner liman terminalinin devralınmasında bir limancılık şirketine danışmanlık hizmeti verilmesi.
 • Cam sektöründeki bir firmanın %15,446’lık hissesinin Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’na (EBRD) satışı ve devrinde aktif rol alma.
 • Bir Türk şirketinin yaklaşık %4’lük hissesinin Uluslararası Finans Kurumu’na (IFC) satışı ve devrinde proje liderliği görevini üstlenme.
 • Bir cam firmasının, Fritz Holding’i ve Almanya’daki grup şirketlerini satın almasında, Romanya’daki bir araba camı fabrikasının çoğunluk hisselerini satın almasında ve Mısır ve Rusya’da düz cam ve araba camı üretimi ve satışı için Fransız cam firması Saint Gobain ile kurulan ortak girişimde danışmanlık hizmeti verilmesi.
 • Krom madeni işletmecisi şirketlerin, Rusya’da bulunan bir ferrokrom fabrikasının ve Kazakistan’da bir madenin satın alınması işlemlerinde baş danışmanlık görevinin üstlenilmesi.
 • Malta Limanı’ndan Malta Freeport Ltd. şirketinin %50’lik hissesinin 200 milyon Euro’ya satın alınması işleminde proje koordinatörlüğü yapılması. mutabakat anlaşması, hisse satış sözleşmesi ve diğer ek sözleşmelerin müzakeresi ve hazırlanmasında hukuki danışmanlık sağlanması.


 • Kazakistan’da bir madenin EBRD ve Unicredit tarafından 260 milyon Dolar değerindeki proje finansmanına ilişkin olarak Group Şirketi’ne danışmanlık hizmeti verilmesi.
 • Japon Uluslararası İşbirliği Bankası (Japan Bank for International Cooperation) ve diğer finansal kurumlar ile yapılan 6 milyar Yen (yaklaşık 36 milyon Dolar) tutarındaki kredinin temin edilmesi için bir Türk liman şirketinin temsil edilmesi.
 • Uluslararası bir liman şirketinin (USD 450 mio), bir cam firmasının (USD 500 mio) yanı sıra bir banka ve bir filo şirketinin tahvil ihraçlarında proje liderliği yapılması.
 • Derince Limanı özelleştirmesi
 • İskenderun Limanı özelleştirmesi
 • Deniz Otobüsleri İşletmeleri (IDO) özelleştirmesi
 • Fenerbahçe – Kalamış Yat Limanı özelleştirmesi
 • İzmir Limanı özelleştirmesi
 • Fildişi Sahili’nde Rainbow Ferry Lines özelleştirmesi
 • Norveç’te Oslo Limanı özelleştirmesi
 • Hindistan’da Goa, Amritsar, Jaipur, Ahmedabad, Channai, Koklata ve Trivandrium havalimanlarının da içinde bulunduğu 80’den fazla havalimanından oluşan portföyün özelleştirme ihalesinde önemli rol alma
 • Uluslararası Havaalanı (Hindistan-Mumbai (Bombay)), New Delhi Indira Gandhi Kargo Havaalanı (Hindistan) ve Queen Alia Uluslararası Havaalanı (Ürdün) gibi özelleştirme projelerinin sınır ötesi ihale süreçlerinde önemli rol alma
 • Ekvador’da 750 milyon Dolar değerindeki bir limanın izin ve işletme hakları ihalesi için bir Türk şirketine danışmanlık hizmeti verilmesi


 • Türkiye’de sağlık sektöründeki ilk Kamu-Özel Ortalığı (PPP) Projesi olan Kayseri Entegre Sağlık Kampüsü Projesi’nin tasarım, inşaat ve işletmesi (bağlı hizmetler) için sağlanan 330 milyon Euro değerindeki proje finansmanında Sponsorlara danışmanlık hizmeti verilmesi.


Eğitim

Gazi Üniversitesi Dış Ticaret Master Programı


Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi


Galatasaray Lisesi 

Yayınlar

Hukuk Postası
Gayrimenkul Sertifikaları
Sermaye Piyasası Hukuku
Zorunlu Pay Alım Teklifi
Sermaye Piyasası Hukuku
Tümünü Gör

Üyelikler

İstanbul Barosu
İstanbul Barosu
Galatasaray Lisesi Mezunlar Derneği
Galatasaray Lisesi Mezunlar Derneği

Referanslar

"Erdem & Erdem Ortak Avukatlık Bürosu’nun müvekkilleri arasında sanayi grupları ve uluslararası liman işletme şirketleri yer almaktadır. Özgür Kocabaşoğlu, uluslararası finans ve menkul kıymetler konusunda güçlü ve sınır ötesi konularda ve proje finansmanında deneyimlidir." - Legal 500

Hızlı dönüş sağlar ve ilgili konular hakkında bakış açısı geniştir. Ayrıca yüksek bir iletişim becerisine sahiptir.”IFLR1000 (Müvekkil Değerlendirmesi) 

"Hızlı ve kolayca ulaşılabilirler ve ihtiyaçlarımızı anlıyorlar. Ayrıca sorularımıza net cevaplar sağlayabiliyorlar"IFLR1000 (Müvekkil Değerlendirmesi)

Yaratıcı hukuk çözümleri için iletişime geçin.