Spor

Spor, günümüzde fiziksel ve sosyal yaşama katkıda bulunan bir aktivite olmanın yanı sıra, son yıllarda popülerlik kazanması ile birlikte ekonomik olarak büyüyerek, yeni bir ticari alan olarak varlık göstermektedir. Sportif faaliyetlerin ulaştığı ekonomik güç ve etkileşim, içinde bulunduğu sektörler ile birlikte spora özgü özel ve istisnai nitelikteki kuralların varlığı, spora ilişkin hukukun ayrı bir disiplin olarak var olma zorunluluğunu meydana getirdi. Bağımsız bir hukuk disiplini olarak spor hukukunu oluşturan bu kural ve kavramların en belirgin özelliği ise küresel olmalarıdır. Bu kapsamda Erdem & Erdem müvekkillerine, uyuşmazlıklarının çözümünde ve spor hukukuna ilişkin danışmanlık hizmetleri sunar.

Spor hukuku alanındaki uzman avukatlarımız; sporcu, teknik adam, oyuncu temsilcileri, spor kulüpleri, federasyonlar ve federasyon birlikleri arasında doğan, öncelikle mali uyuşmazlıklar ve disiplin uyuşmazlıkları olmak üzere tüm hukuki uyuşmazlıkların çözümünde tarafları, ulusal ve uluslararası sportif yargı mercileri nezdinde temsil eder.

Ayrıca uyuşmazlık çözümü ekibimiz merkezi Lozan’da bulunan Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) nezdindeki davalarda ve temyiz davalarında taraf avukatı olarak müvekkillerini temsil eder.

Erdem & Erdem spor kulüplerinin şirketleşmesine ilişkin sürecin yürütülmesi ve bu süreçte gerekli bölünme, devir ve diğer hukuki işlemlerin takibi, sportif faaliyetlerden kaynaklanan her türlü yayın, sponsorluk, reklam, bilet vb. konulara ilişkin sözleşmelerin hazırlanması ile tüm spor dallarında faaliyet gösteren sporcu, teknik adam, sporcu temsilcileri ve spor kulüplerinin aralarında akdedilen; Sporcu, Menajerlik, Transfer Sözleşmeleri gibi sözleşmelerin hazırlanmasında danışmanlık hizmeti sunar. Erdem & Erdem, ulusal ve uluslararası spor federasyonları ve spor otoritelerince oluşturulmuş mevzuat ve uygulamalar hakkında da müvekkillerine hukuki danışmanlık verir.

Bunlara ek olarak; spor kulüplerinin iç işleyişlerine ilişkin konularda danışmanlık verilmesi, yönetim kurulu kararları ve genel kurulların hazırlanması, sözleşmelerin yazılması ve düzenlenmesi ile spor hukukuna özgü diğer konularda hukuki hizmet sunulması ile sporcular ve spor kulüplerinin görsel ve yazılı basındaki kişilik haklarına saldırı kapsamındaki haklarının korunması gibi konular da Erdem & Erdem ekibinin faaliyet alanları arasındadır.

Spor

Avukatlarımız

Prof. Dr. H. Ercüment Erdem Prof. Dr. H. Ercüment Erdem Kurucu ve Kıdemli Ortak
Piraye Erdem Piraye Erdem Kurucu ve Yönetici Ortak
Özgür Kocabaşoğlu Özgür Kocabaşoğlu Ortak ve Kurumsal İşler Lideri
Süleyman Sevinç Süleyman Sevinç Ortak ve Davalı İşler Lideri
Mert Karamustafaoğlu Mert Karamustafaoğlu Ortak, Rekabet ve Uyum Lideri
Alper Uzun Alper Uzun Ortak ve Arabulucu
Canan Doksat Canan Doksat Ortak ve Vergi Lideri
İbrahim Onur Baysal İbrahim Onur Baysal Ortak ve Sermaye Piyasaları Lideri
Tilbe Birengel Tilbe Birengel Kıdemli Avukat

Yaratıcı hukuk çözümleri için iletişime geçin.